Zabiegi profilaktyczne

1. Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Skaling to zabieg, który ma na celu usunięcie twardych złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Jest wykonywany przy użyciu  instrumentów ultradźwiękowych (skalera) lub ręcznych (kiret). Podczas wykonywania zabiegu, z urządzenia może wydobywać się delikatny, lecz nieprzyjemny dźwięk oraz bardzo duża ilość wody. Po zakończeniu może pojawić się nadwrażliwość zębów trwająca do 3-4 dni. W celu jej zmniejszenia, zaleca się zabezpieczenie zębów fluorem.  Procedura nie jest bolesna. Trwa od 20 do 40 min. w zależności od ilości złogów. Skaling zawsze kończy się polerowaniem zębów.

2. Piaskowanie (usuwanie osadu)

Piaskowanie to zabieg stosowany w celu usunięcia osadu i przebarwień powstałych na skutek spożywania kawy, herbaty, palenia tytoniu. Jest wykonywany przy użyciu urządzenia- piaskarki. Do końcówki (dyszy) podawany jest piach do piaskowania (postać proszku) wraz z strumieniem wody i powietrza pod ciśnieniem. Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Trwa od 15-30 min. w zależności od ilości osadu.

3. Lakierowanie zębów inaczej fluoryzacja

Lakierowanie zębów inaczej fluoryzacja to zabieg polegający na wtarciu fluoru w powierzchnię zęba celem zabezpieczenia go przed próchnicą. Zalecany jest po wykonaniu skalingu w celu zmniejszenia nadwrażliwości pozabiegowej. Procedura polega na wtarciu fluoru w każdy ząb z osobna delikatnie go masując  Zabieg powinien być wykonywany od 2 do 4 razy w roku (w zależności od indywidualnych potrzeb

4. Starcie patologiczne

Starcie zębów to proces powolnej utraty tkanek twardych zęba. Znane są różne przyczyny i mechanizmy ścierania zębów. 

Co może świadczyć o bruksiźmie?

  • pionowe pęknięcia szkliwa i tarczki
  • wyświechtania na powierzchniach zębów żujących
  • ślady przygryzania na wewnętrznej ścianie policzka
  • rozchwianie zębów
  • zaniki przyzębia
  • krwawienie z dziąseł
  • zmiana rysów twarzy spowodowana przez silne i stałe napięcie mięśni żwaczy i skroniowych
  • przerost mięśni, przez co twarz staje się kwadratowa i bardziej „męska”, bo zaznacza się linia żuchwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *