Czy bezcukrowa guma zapobiega próchnicy?

Według Światowej Federacji Dentystycznej (FDI World Dental Federation) próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej, a Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie. Stan higieny jamy ustnej polskich dzieci jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem. Mars, jako producent bezcukrowej gumy do żucia, dostrzega wagę problemu, dlatego od wielu lat bada korzyści zdrowotne wynikające z żucia gumy. Badania kliniczne wykazały, że żucie bezcukrowej gumy pomaga stymulować wydzielanie śliny i szybko neutralizować kwasy osadu nazębnego, a co za tym idzie – dbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Po jedzeniu i piciu kwasy produkowane przez bakterie w osadzie nazębnym atakują powierzchnię zębów i mogą powodować demineralizację szkliwa, co zwiększa ryzyko ubytków oraz przyczynia się do powstawania próchnicy. Ślina odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu szkodliwego wpływu słodkich i zawierających kwas napojów i żywności, stanowiąc najważniejszą naturalną ochronę jamy ustnej przed próchnicą zębów. Ograniczenie ilości śliny może prowadzić także do trudności w żuciu i przełykaniu, owrzodzenia jamy ustnej i zwiększonej podatności na infekcje. Pacjenci cierpiący na suchość jamy ustnej są szczególnie wrażliwi i bardziej narażeni na te dolegliwości.
Żucie bezcukrowej gumy przez 20 minut po jedzeniu i piciu pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego i obniżyć poziom demineralizacji zębów. Dzieje się tak, ponieważ żucie bezcukrowej gumy pomaga stymulować wydzielanie śliny, zwiększając jej ilość nawet do 10 razy. Ślina szybko neutralizuje kwasy osadu nazębnego, zanim będą miały szansę zaatakować szkliwo zębów. To dlatego, że zawiera więcej dwuwęglanu wapnia i fosforanów i lepiej chroni zęby przed atakiem kwasów. Dodatkowa ślina wydzielana przez żucie gumy pomaga także zmyć kwasy powodujące erozję i resztki żywności pozostałe po jedzeniu.

Żucie bezcukrowej gumy jest jednym z czterech kroków prowadzących do zdrowych i czystych zębów, obok regularnego szczotkowania pastą z fluorem, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz regularnych kontroli u lekarza stomatologa. Bezcukrowa guma do żucia jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jako skuteczne narzędzie w codziennej higienie jamy ustnej.

Jak dbać o zęby dzieci?
Dzieci w ciągu dnia często sięgają po rozmaite przekąski, a nie zawsze mają możliwość umycia zębów po posiłku. Ich zęby mogą zostać narażone na atak kwasów osadu nazębnego i demineralizację – czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy zębów
Właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Wystarczy przestrzegać 4 podstawowych kroków:

1. szczotkować zęby pastą z fluorem – najlepiej po każdym posiłku, a minimum 2 razy dziennie (po śniadaniu i kolacji).
2. czyścić zęby dodatkowymi akcesoriami (płyny, nici dentystyczne), aby usunąć resztki jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.
3. żuć bezcukrową gumę do żucia, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów – zwiększa ona ilość wydzielanej śliny nawet dziesięciokrotnie.
4. odwiedzać regularnie swojego dentystę (przynajmniej raz na 6 m-cy) – dzięki temu możemy wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez ingerencji wiertła.

Oprócz regularnych wizyt u stomatologa i wyjaśniania znaczenia higieny jamy ustnej należy edukować dzieci w zakresie zdrowej diety oraz jej wpływu na ich zęby i dziąsła. Przyzwyczajając dzieci do codziennego mycia zębów, a więc dbałości o higienę jamy ustnej, powinniśmy to robić w formie atrakcyjnej i zrozumiałej dla dzieci, aby mieć pewność, że nabędą dobrych nawyków od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.